גישה לחיים

איך להניע את עצמך ? מוטיבציה עצמית

skydiving-708699_1280
באופן אישי חוויתי לא פעם תקופות בהן המוטיבציה שלי נפלה לקרשים. חוויתי תקופות בהן רציתי רק לישון ועשיתי דברים רק כשלא הייתה ברירה אחרת. בתקופות כאלו החשק לפגוש אנשים קטן, הבריאות אינה יציבה כרגיל ולרוב קשה לראות את המוצא מהמצב.
כולנו מתמודדים עם תקופות כאלו, אך מה באפשרותנו לעשות כדי לצאת מהן כמה שיותר מהר ?

 

אני מאמין שיצא לך לחוות תקופות בהן המוטיבציה הייתה בשחקים, הצורך בשעות שינה קטן משמעותית, האנרגיות היו טובות ודברים טובים קרו וזה החזיק עד ש… משהו קרה.

קשה להישאר בעלי מוטיבציה. הדחף שלנו מותקף ללא הרף על ידי מחשבות שליליות וחרדה לגבי העתיד. כולנו מתמודדים עם ספקות ודיכאון. מה שמבדיל בין המצליחים והשאר הוא היכולת להמשיך לנוע קדימה.

אין פתרון פשוט לחוסר מוטיבציה וגם אחרי שניצחנו את הבעיה היא יכולה להופיע שוב מול הסימן הראשון לכישלון. המפתח נמצא בהבנת הדרך בה המחשבות שלנו מניעות את הרגש. בכך שנלמד לתת דגש למחשבות חיוביות ולנטרל מחשבות שליליות תוך דגש על המשימה שעומדת בפנינו, נוכל להרים את עצמנו לפני שהנפילה תצבור מומנטום.

הסיבות לאובדן המוטיבציה:

ישנן 3 סיבות עיקריות שבגללן אנו מאבדים מוטיבציה.

1. חוסר ביטחון – אם אנחנו לא מאמינים שנוכל להצליח אז מה הטעם לנסות ?

2. חוסר מיקוד –כשאנחנו לא יודעים מה אנחנו רוצים.

3. חוסר כיוון – אם אנחנו לא יודעים מה לעשות, איך תהיה לנו המוטיבציה לעשות את זה ?

 

איך להניע את עצמנו ולהגביר את המוטיבציה

ביטחון עצמי

המקור הראשון לחוסר מוטיבציה הוא חוסר ביטחון. זה בד"כ קורה כאשר אנו מתמקדים בדברים שאנו רוצים להשיג ושוכחים את הדברים שכבר הישגנו. כאשר אנו חושבים רק על מה שאנו רוצים להשיג, המוח שלנו מתחיל לתרץ לעצמנו סיבות מדוע אנחנו לא מקבלים את הדברים שאנו רוצים. הדבר מעורר מחשבות שליליות. כשלונות עבר, חולשות אישיות ושאר מטעמים מתחילים להשתלט על החשיבה שלנו. אנחנו מתחילים לקנא במתחרים שלנו ולתרץ את הסיבות בגללן איננו מצליחים. במצב הזה אנחנו לא מתפקדים במיטבנו, משרים רושם שלילי על אחרים, חושבים בצורה שלילית על אחרים ומאבדים את הביטחון שלנו.

הדרך לצאת מתבנית החשיבה הזו היא להתמקד בהכרת תודה. עלינו להקדיש זמן ולחשוב על הדברים החיוביים בחיים שלנו. מה החוזקות שלנו? מה היתרונות במצב שלנו ? על אילו דברים עלינו להכיר תודה ?

לנו כבני אדם יש את הנטייה לקחת את מה שכבר השגנו כמובן מאיליו ולהתמקד בחוסר. על ידי מאמץ מודע עלינו להבין עד כמה מוצלחים אנו כבר עכשיו. הדבר יעורר חזרה את הביטחון העצמי שלנו ויניע אותנו לעבר הצלחה.

עלינו להזכיר לעצמנו באופן מכוון את ההצלחות שלנו. ככל שנחשוב על דברים שליליים כך נמצא יותר דוגמאות שמחזקות את האמונה שאנו איננו מוצלחים.

מיקוד עצמי ומטרה

קוטל המוטיבציה השני הוא חוסר המיקוד. לעיתים קרובות אנו מתמקדים בדברים שאיננו רוצים שיקרו במקום להתמקד במטרות שלנו. בד"כ אנשים חושבים במושגים של פחד. אני מפחד להיות עני. אני מפחד להיות לבד. אני מפחד שלא יכבדו אותי… הבעיה עם סוג כזה של חשיבה היא שפחד אינו בר פעולה. במקום לעשות משהו בנוגע לפחד, הפחד מזין את עצמו ומרוקן אותנו ממוטיבציה.

אם נתפסנו בחשיבה מבוססת פחד, הצעד הראשון הוא למקד את האנרגיה בייעד מוגד. על ידי הגדרת יעד, אנחנו אוטומטית מגדירים סט של פעולות. אם לדוגמא הפחד הוא מלהיות עני, עלינו ליצור תכנית להגדלת ההכנסות. התכנית יכולה להחליף מקום עבודה, לחזור ללימודים, להקים עסק… המפתח הוא בכך שנזיז את עצמנו מהרצון הכללי לעבר צעדים ברורים שאפשר למדוד.

בכך שנמקד את עצמנו בייעד חיובי במקום פחד כללי, אנו מפעילים את המוח שלנו. המוח מיד יתחיל לחשוב על רעיונות להצלחה. במקום לדאוג לגבי העתיד אנו מתחילים לעשות משהו לגביו. זה הצעד הראשון במוטיבציה לעבר פעולה. כשאנחנו יודעים מה אנחנו רוצים המוטיבציה להתחיל לזוז מגיעה.

כיוון וצעדים מוגדרים

אם במיקוד התכוונתי ביצירת ייעדים ומטרות, כיוון הוא האסטרטגיה להשגת המטרה. חוסר כיוון הוא קוטל מוטיבציה כיוון שללא קו פעולה ברור אנו נכנעים לבטלה.

המפתח במציאת כיוון הוא מציאת וזיהוי הפעולות שיובילו להצלחה. לכל מטרה יש פעילויות שיקדמו אותנו לעברה וכאלו שלא. צור רשימה של פעולות נדרשו וסדר אותן לפי סדר חשיבות.

בעזרת מעקב אחר המשימות החשובות ביותר נוכל למקד את האנרגיה שלנו לעבר הצלחה. ללא תזכורת תמידית בקלות ניפול לביזבוז זמן וביצוע פעולות שוליות שרק יתרמו לחוסר המוטיבציה הכללי שלנו.

באופן בלתי נמנע ניתקל בתקופות של אנרגיה נמוכה, מזל רע או נתמודד עם כישלון זמני. אם לא נחנך את המודעות שלנו גם מהמורות קטנות בדרך עלולות להפוך למפלצות שואבות אנרגיה. על ידי כך שנשמור על עצמינו מפני שלושת קוטלי המוטיבציה העיקריים, נוכל לשמר את המוטיבציה שלנו ולהניע את עצמנו להצלחה.

 

השאר תגובה